Crna statistika na cestama Republike Srpske i dalje raste – u samo 11 mjeseci ove godine život je izgubilo 118 ljudi, čak 30 više nego lani.
Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske, u prvih 11 mjeseci ove godine u prometnim nesrećama poginulo je 118 osoba na licu mjesta, dok je prošle godine u istom razdoblju smrtno stradalo 88 ljudi, pišu Nezavisne novine.
Milija Radović iz Agencije za sigurnost prometa Republike Srpske kazao je za “Nezavisne novine” da je riječ o značajnom porastu broja poginulih u odnosu na prethodnu godinu.
“Kada su u pitanju prometne nesreće s poginulim osobama, na prvom mjestu uzrok je brzina. Do čak 40 posto nesreća uzrokovano je nepropisnom ili neprilagođenom brzinom”, naveo je Radović i dodao da su s većom brzinom i posljedice teže.
Neplaćene kazne i niska kaznena politika
Dodao je da na prometne nesreće utječu i vožnja pod utjecajem alkohola, kao i korištenje mobilnog telefona.
“Vrlo je teško dati jasan odgovor zbog čega je ove godine došlo do ovako značajnog povećanja broja poginulih. Osim toga, povećan je i broj neplaćenih kazni za prekršaje u prometu”, pojasnio je Radović i istaknuo da je jako teško utvrditi što bi mogao biti uzrok povećanom broju nezgoda, ali i što učiniti da se ovaj negativni trend zaustavi.
Da bi vozači poštovali prometne propise, potrebno je hitno donošenje novog Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH jer, kako kaže Radović, postojeće kazne ne mogu odvratiti od činjenja prekršaja.
“Kaznena politika je na vrlo niskoj razini. Ne može kazna za 0,3 do 0,8 promila alkohola biti 50 KM, odnosno 25 KM uz plaćanje u roku. Isto tako, kazna za 0,8 do 1,5 promila ne može biti 100 KM, odnosno 50 KM ako se plati u roku. To nikoga neće odvratiti od prekršaja. U Sloveniji je za takav prekršaj kazna 300 do 600 eura”, kazao je Radović.
Kako je rekao, neophodno je povećati kazne za alkohol, ali i za korištenje mobilnog telefona.
Korištenje sigurnosnog pojasa
Istaknuo je da je i dalje prisutan nizak stupanj korištenja sigurnosnog pojasa.
“Prošle godine Agencija je radila mjerenje indikatora sigurnosti prometa i ustanovili smo da je upotreba pojasa na prednjim sjedalima pala sa 76 na 67 posto. To je poražavajući podatak. Procjenjujemo da najmanje 10 života godišnje bude izgubljeno zbog nekorištenja pojasa”, rekao je Radović.
Kao uzrok nesreća naveo je i alkohol te korištenje mobilnog telefona, iako se upotreba telefona teško može dokazati u statističkim evidencijama.
“Svjedoci smo ‘eksplozije’ korištenja mobilnog telefona od strane vozača sa 6,6 na 12,6 posto. U Banjoj Luci skoro 20 posto vozača koristi telefon, što znači da svaki peti vozač drži telefon u ruci“, rekao je Radović.
Veća sredstva
Pojašnjava da svi subjekti u prometu, uključujući i upravljače cesta, moraju preuzeti svoj dio odgovornosti kako bi se podigla sigurnost na višu razinu.
“Potrebna su veća sredstva za financiranje kampanja i jaču kontrolu vozača”, zaključio je Radović.
Scena.ba
