Veliki broj Travničana i stanovnika Lašvanske doline okupio se danas na groblju Prahulje kod Travnika na ispraćaju posmrtnih ostataka 16 Hrvata strijeljanih 8. lipnja 1993. u selu Bikoše, što je ujedno i najveći zločin nad Hrvatima Travnika, pa se obilježava i kao dan stradanja na području cijele općine.
Ukopu strijeljanih Hrvata prethodila je komemoracija u travničkom Domu kulture, a svetu misu na Prahuljama je predvodio vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić.
Podsjetimo, na kobni dan u Bikošima od strane pripadnika Armije BiH strijeljano je ukupno 36 Hrvata, a ovaj zločin je bio predmet razmatranja Haaškog suda, Tužiteljstvo BiH trenutno provodi istragu, dok osim manjih kazni po zapovjednoj odgovornosti za cijelo područje, za Bikoše nitko nije izravno odgovarao.
Kako je to izgledalo pogledajte u fotogaleriji ispod.