Novi Travnik: Vlast treba imati više razumijevanja za osobe sa invaliditetom

Prepunom salom Doma kulture u koju više nije mogla stati ni šibica Novotravničani su dali veliku podršku osobama sa invaliditetom na humanitarnoj priredbi održanoj danas povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

Organizatori, udruga “Osmijeh” iz Novog Travnika, istaknuli su kako usprkos činjenici da se javnost u određenom dijelu senzibilizirala sa osobama sa invaliditetom, to još uvijek nije dovoljno da bi ova kategorija bila punopravni član društva.

Rajna Đepina, majka čijem su sinu sa 6 godina dijagnosticirali autizam, kaže kako društvo nema razumijevanja za osobe sa invaliditetom.

“Teško je danas biti invalidna osoba u BiH, kao i brinuti se o invalidnoj osobi, ljudi nemaju razumijevanja, pa vidite što se dogodilo u Pazariću. Neki nas gledaju s poniženjem, sa podsmijehom, teško je zaista, osobito nama roditeljima. Svi koji nemaju nekoga sa invaliditetom u obitelji ne mogu to razumjeti”, rekla je Đepina.

Udruga “Osmijeh”, kaže predsjednik Luka Ilinković, konstantno pokušava podići svijest o osobama sa invaliditetom.

“U određenoj mjeri zadnjih godina smo u tome i uspjeli. Ovo je već sedma ovakva manifestacija i mislim da danas ljudi ne zaziru od osoba sa invaliditetom, nego da zaista pokušavaju pomoći. Dokaz tome je i puna sala danas. Prije nas se gledalo kao da smo drukčiji, ali moramo pokazati osobama sa invaliditetom da su važan dio društva i da mogu doprinijeti”, rekao je Ilinković.

Prema njegovim riječima, roditelji djece sa invaliditetom nisu zadovoljni trenutnim zakonskim rješenjem po kojem resorno kantonalno ministarstvo ne financira boravak u centru “Duga” za svu djecu.

“Financijski prag koji u ministarstvu računaju i po kojem određen broj djece nema pravo na boravak u centru “Duga” stvara roditeljima probleme. Smatramo da je obveza lokalne zajednice da im se to omogući, da se ne računa prosjek primanja nego da sva djeca sa invaliditetom imaju na to pravo”, rekao je Ilinković.