Novotravničko Općinsko vijeće na današnjoj izvanrednoj sjednici usvojilo je privremeno rješenje za posrnulu općinsku komunalnu firmu “Vilenica čistoća”.
Naime, kompromisno rješenje došlo je na prijedlog vijećnika SDP-a, a u vidu općinske pozajmice od 76.000 KM za isplatu prve rate dugovanja poduzeća po presudi nakon tužbe radnika, s tim da bi “Vilenica čistoća” posuđena sredstva trebala vratiti najkasnije do 15. 12. 2019. godine.
Ovakvo rješenje koje zapravo nije nikakvo rješenje samo je kupovanje vremena obzirom da u ovakvom razvoju stuacije najvjerojatniji scenarij je ekspresna isplata prve rate dugovanja radnicima, ali i kasniji problemi s isplatom plaća obzirom da poduzeće nakon decenija guranja problema pod tepih iz tekućeg poslovanja i uz kredit teško financijski može izdržati takav tempo.
Na tu činjenicu upozorila je i direktorica Svjetlana Tokalić.
“Mi sredstava nemamo, ni ovih 76.000 ne možemo vratiti do 12. mjeseca. U naredne tri godine radnicima moramo isplatiti 406.000 KM a iz tekućeg poslovanja ne može izmiriti taj iznos”, rekla je Tokalić.
Radnici, koji su zadnjih nekoliko dana tiho prosvjedovali provodeći pauzu ispred općine, zbunjeni su ovakvim raspletom. S jedne strane, očekuje ih isplata prve rate dugovanja, s druge strane ostaje nesigurnost isplate plaća zbog činjenice da će poduzeće posuđena sredstva morati vratiti.
Ipak, kažu kako će se tenzije za kratko vrijeme smiriti, no da od svojih zahtjeva neće odustati.
“Radnici se zahvaljuju vijećnicima na podršči, tenzije će se sada na kratko smiriti, ali svima mora biti jasno da radnici neće odustati od svojih zahtjeva”, rekao je sindikalac i predstavnik radnika Tomislav Begić.
Smatrate li ovo rješenjem za posrnulu općinsku firmu javite nam u komentarima ili inboxu na Facebook profilu Drukčijeg ili na besplatan broj 080 02 02 02.