Jedan od najsiromašnijih kantona u Federaciji BiH
S prosječnom platom koja iznosi nešto više od 350 eura (700 KM) i gotovo 33.000 nezaposlenih u evidenciji biroa za zapošljavanje, Srednjobosanski kanton jedan je od najsiromašniji u Federaciji BiH. “Dokle više, i gdje je ta visina do koje hoće da idu? Ne znam, stvarno je to van pameti na ovakvom vremenu”, kaže Senada iz Travnika, grada u ovom kantonu. Njen sugrađanin Adnan kaže kako nije ispravno to razdvajanje ljudi na državne službenike i obične radnike. “Valjda smo svi mi građani ove države i valjda bi svima trebala biti povećana plata”, ističe Adnan. “Naravno da nije opravdano i ne vidim gdje je tu mali čovjek, smatra Travničanin Senad, te dodaje kako nije očekivao nešto drugo “jer je ista struktura na vlasti već 20 godina”.Koliki je kantonalni budžet?
U 2020. godini Srednjobosanski kanton će raspolagati s budžetom od oko 110 miliona eura (219 miliona KM), od čega je više od 6,5 miliona eura (13 miliona KM) predviđeno za plate, naknade i doprinose uposlenih u javnom sektoru. Zaposleni u realnom sektoru upozoravaju da je jedina svrha budžeta servisiranje glomaznog administrativnog aparata. Međutim, kantonalna vlast tvrdi da budžet ima i razvojnu komponentu. S tim se ne slaže predsjednik Udruženja poslodavaca općine Vitez Anto Rajković. On tvrdi kako kantonalne vlasti privredu ne smatraju prioritetom. “Samo se povećavaju nameti, a poticaja ja baš nisam vidio, kao ni većina mojih kolega”, tvrdi Anto Rajković. Kaže kako su poslodavci razočarani povećanjem plata državnim službenicima. “Zna se vrlo dobro da vrlo malo privređuju, a dobijaju mnogo više nego što zaslužuju”, naglašava Rajković. Radio Slobodna Evropa (RSE)