Provincijal Bosne Srebrene Fra Jozo Marinčić danas je u rodnom selu Bučići blagoslovio obnovljenu starozavjetnu crkvu sv.Martina i Marije Kraljice.

Fra Jozo Marinčić u svojoj propovijedi govorio je o nastanku župe Bučići, o Crkvi u kojoj je i sam kršten. Također se dodaknuo životne svakodnevnice, gdje je istaknuo važnost očuvanja svog identiteta i brige za vjerskim objektima.
Župa Bučići nastala je odvajanjem od dolačke župe god. 1856. Od tada se vode vlastite župne matice.
Kao prvotni župni stan poslužila je kuća biskupa fra Marijana Šunjića, jednoga od najuglednijih i najučenijih bosanskih franjevaca 19. stoljeća, koju je on darovao u tu svrhu. Ista je kuća služila i kao crkva, napose od 1862. god., kada je nadograđen novi stambeni dio u koji je preselio župnik. Godine 1868-76. izgrađena je prva župna crkva. Po završetku crkve podignuta je i prva pučka škola u tom kraju, koju su vodili franjevci.
Na mjestu stare i skromne crkve izgrađena je nova god. 1937. Tom se prilikom od Bučića odijelila i formirala nova župa – Rankovići. Crkva je sedamdesetih godina iznutra obnavljana.
Starozavjetna crkva obnovljena je ove godine, a radovi su počeli na proljeto, a završeni su prije par dana.
Na crkvi je promjenjena krovna konstrukcija, postavljena nova sa drvenom izolacijom, te s aluminijskim limom. Urađen je novi zvonik, kompletna konstrukcija i novi prozori na zvoniku. Prozori na crkvi su prefarbani i sređeni, dok je sa vanjske strane crkve urađena kompletna izolacija i fasada, dok su temelji obloženi termožbukom, istaknuo je na kraju svete mise župnik fra Marinko Didak.
Župnik fra Marinko Didak, zahvalio se svima koji su na bilo koji način pomogli u obnovi stare crkve.

