Čerkez: Izgradnja zgrade srednje škole u Novom Travniku dobra ideja

Nakon objave podatka o drastičnom padu upisanih učenika u srednje škole na području Srednjobosanskog kantona, u uredništvo Drukčijeg radija obratili su se Novotravničani iznenađeni činjenicom da se u Srednju školu “Novi Travnik” upisalo 66 učenika, a u ovom gradu u tijeku je izgradnja nove zgrade Srednje škole.

Broj novih srednjoškolaca u cijelom kantonu manji je za više od tisuću učenika u odnosu na prethodnu školsku godinu. Kako nam je ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona Katica Čerkez kazala, osnovni razlog pada broja upisanih učenika je uvođenje devetogodišnjeg osnovnoškolskog obrazovanja.

Broj djece koja su zadržana u osnovnim školama veći je za oko tisuću i pol u odnosu na ranije godine, stoga se u sljedećoj školskoj godini očekuje više od dvije i pol tisuće novih srednjoškolaca, izjavila je za Drukčiji radio ministrica Čerkez.

Na smanjenje broja učenika utječu i trendovi koji su prisutni već duži niz godina, rađanje manjeg broja djece kao i trend iseljavanja građana.

To se najviše primijeti na upisima u osnovne škole. Ove godine upisano je za 80 učenika manje u odnosu na prethodnu, kazala je ministrica.

Na pitanje smatra li da je potrebna izgradnja nove zgrade Srednje škole “Novi Travnik” imajući u vidu konstantu smanjenja broja učenika, Čerkez je mišljenja da je investiranje u moderan srednjoškolski centar uvijek dobra ideja.

Nakon što srednjoškolci dobiju svoju zgradu i isele iz prostorija Osnovne škole “Novi Travnik” doći će do poboljšanja kvalitete u obrazovanju i osnovnoškolaca. Među ostalim, škola će biti u mogućnosti učenicima čiji roditelji rade pružiti uslugu produženog boravka.

Dodajmo, projekt izgradnje nove zgrade Srednje škole vrijedan je četiri milijuna maraka.