Novi Travnik: Građani slabo upoznati sa rizicima od dijabetesa

Povodom Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti Dom zdravlja Novi Travnik liječnički tim građanima je besplatno mjerio razinu šećera u krvi i krvni tlak, te su dijelili stručne savjete uz promidžbeni materijal o važnosti educiranja u liječenju oboljelih od šećerne bolesti.

Kako nam je kazao dr. Adin Hodžić, odaziv građana bio je poprilično dobar.
“Zadovoljni smo uglavnom i odazivom građana i rezultatima testiranja. Tamo gdje i nisu bili najbolji upoznali smo pacijente da trebaju daljnju obradu kako bi se vidjelo je li to nešto privremeno ili stvarno ima neko oboljenje”, rekao je Hodžić.

Novotravnički pacijenti, kojih priličan broj boluje od raznih tipova dijabetesa, kaže dr. Hodžić, slabo su upoznati sa rizicima od dijabetesa.
“Ne znam kakvo je stanje u drugim sredinama ali mi imamo dosta dijabetičara koji koriste oralne hipoglikemike i onih koji su na inzulinu. Građani su slabo upoznati sa rizicima, mi se trudimo educirati ih, a tu nam morate pomoći i vi mediji”, rekao je dr. Hodžić za kraj.
Istim povodom Udruženje dijabetičara djece i mladih „Slatkiš“ ove godine organizira treću „Slatku utrku“ u kojoj će sudjelovati djeca osnovnih škola sa područja Srednjobosanskog kantona. Utrka će biti održana danas u Sportskoj dvorani u Novom Travniku u vremenu od 12-15 sati.