Povodom Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti Dom zdravlja Novi Travnik će 14. 11. 2019.godine u prostorijama Doma zdravlja u vremenu od 9 do 11 sati građanima omogućiti besplatnu kontroliru razinu šećera u krvi, mjerenje krvnog tlaka, a dijelit će stručne savjete uz promidžbeni materijal o važnosti educiranja u liječenju oboljelih od šećerne bolesti te održati stručno predavanje u 13,00 sati, u Domu zdravlja na temu “Dijabetes- bolest modernog doba”, a predavač će biti Selim Grizić, medicinski tehničar.
Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti/dijabetesa obilježava se po preporuci Međunarodne dijabetološke federacije, svake godine 14.studenog/novembra. Tema obilježavanja za 2018. i 2019.godinu je “Obitelj/porodica i dijabetes”.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije danas u svijetu ima više od 425 milijuna ljudi oboljelih od šećerne bolesti. Većina oboljelih, boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80 posto slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika.
Preporučene aktivnosti usmjerene su na obitelj/porodicu koju je potrebno educirati i potaknuti na vođenje zdravih stilova života, prije svega zdrave prehrane, tjelesnih aktivnosti i otklanjanje štetnih navika.