NOVI TRAVNIK: Na spomen obilježju “Rije” obilježena godišnjica stradanja Hrvata u Drugom svjetskom ratu

Članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-HB Novi Travnik, predstavnici vlasti, politike i Oružanih snaga BiH, kao i brojni građani procesijom od župne crkve, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen-obilježju na lokalitetu Rije-Rankovići odali su počast stradalim hrvatskim vojnicima i civilima koje su 1944. godine pogubili partizani.

Otada je današnji datum znan kao travnička tragedija, a spomen-obilježje u Rijama u Župi Svetog Josipa Rankovići, jedino je registrirano spomen-obilježje ubijenim hrvatskim civilnim i vojnim žrtvama Drugog svjetskog rata u BiH.

https://www.facebook.com/398674090239800/posts/2451079184999270/

Prema nekim procjenama više od 300 Hrvata dovedeno je i svirepo ubijeno na lokalitetu Rije, te zatrpano u šest masovnih grobnica koje još uvijek nisu istražene.
Osim toga, procjene govore da je na području Travnika, Novog Travnika i Viteza u tom stravičnom zločinu u samo tri dana ubijeno i više od tri tisuće zarobljenih i ranjenih hrvatskih vojnika, civila, bolesnika u travničkoj bolnici, a i nemali broj travničkih Muslimana.

Po mnogim tvrdnjama povjesničara, Travnik je u Drugom svjetskom ratu, bio najveće hrvatsko stratište u BiH.
Svetu misu predvodio je mons. Tomo Vukšić, vojni ordinarij.