Turizam u Srednjebosanskom kantonu zadnjih pet godina konstantno raste i time možemo biti zadovoljni, kazao je Miroslav Matošević, direktor Turstičke zajednice SBK povodom Svjetskog dana turizma.
“Rastemo po stopi od 16 do 25 posto, ovisno o godišnjem dobu i trenutno smo treća turistička destinacija u FBiH, što je skok za dva mjesta u odnosu na razdoblje prije pet godina”, rekao je Matošević.
Prema njegovim riječima, najbolji pokazatelj da se turizam razvija su novootvoreni hotelski kapaciteti.
“Uzmimo za primjer samo općinu Travnik gdje su u zadnje vrijeme izgrađena dva nova hotela, a gradi se i treći, što je pokazatelj da se turizam razvija i da se od njega može dobro živjeti”, kazao je Matošević.
Ipak, dodaje, problema je još puno, a osnovni su nedostatak zakonske regulative zbog koje je, kaže, SBK izgubio puno.
“Osnovni naš problem je nedostatak zakonske regulative obzirom da mi već petu godinu nemamo uređene zakone, samim tim jačala je i siva ekonomija i sad se itekako osjeti nedostatak tih sredstava koja smo mogli uložiti u daljnji napredak turizma. Prema mojoj procjeni, samo Turistička zajednica SBK u zadnjih četiri ili pet godina izgubila je četiri do pet milijuna KM”, rekao je Matošević.
