Iako službena epidemija morbila nije proglašena, kazao je jučer Sead Karakaš, direktor Zavoda za javno zdravstvo SBK, resornom federalnom ministarstvu prijavljen je povećan broj oboljelih u Novom Travniku, i Travniku, dok je broj oboljelih povećan još u Bugojnu, a ukupan broj oboljele djece iznosi 98.
Epidemija nije službeno proglašena jer postoji loša administrativna procedura, odnosno da bi bila proglašena treba proći desetak koraka i na kraju to objaviti u nekim službenim novinama. Mi smo napravili preliminarne prijave, odnosno obavijestili resorno kantonalno ministarstvo i Federalni zavod za javno zdravstvo da je došlo do povećanog broja oboljelih, a onda će oni poduzimati korake koji su potrebni za proglašavanje epidemije, rekao je Karakaš.
Glavni razlog povećanog broja oboljelih, kaže Karakaš, jeste veliki broj necijepljene djece. Domovima zdravlja su, kaže, upućene stručno-metodološke upute postupanja, a osigurano je i dodatnih 800 doza cjepiva.
Ovo je rezultat velikog broja necijepljenja djece. Iako su cjepiva bila na raspolaganju, dio roditelja je to neozbiljno shvatio te je, pod utjecajem pojedinih medija koji loše pišu o sustavu cijepljenja, odbio cijepiti svoju djecu. Zavod je dodatno angažirao zdravstvene radnike da roditeljima pojasne koje su blagodati cjepiva i koji su rizici necijepljenja djece, istaknuo je.
Ustvrdio je kako su svi oboljeli na vrijeme hospitalizirani u bolnici u Zenici, te je najavio da će Zavod pokrenuti medijsku kampanju, s ciljem poboljšanja odaziva roditelja kada je riječ o cijepljenju djece.
