Pozivamo vas na mirno okupljanje građana Novog Travnika zbog narušene bezbjednosne situacije u gradu!

Uobičajeni novotravnički petak prekinut je tragedijom kakva se ne pamti u posljednjih 20 godina.

Prekinuti su snovi jedne sretne porodice. Ugašena su dva nedužna života i grad mladosti je zauvijek napustilo dvoje mladih ljudi.

Srca porodice su ispunjena tugom koju vrijeme neće izliječiti niti umanjiti, a srca građana Novog Travnika je ispunio strah, strah za vlastite živote, za živote njihove djece i njihovih rođaka, prijatelja i sugrađana.

Četiri vrijednosti su nepovredive: život, vjera, čast i imetak.
Ovaj događaj je potresao Novi Travnik i oduzeo je živote nedužnih ljudi. Nakon ovog događaja postavlja se pitanje vrijednosti jednog života.

Ogovorni smo svi.
I svi smo se dužni boriti na svoj način da svojoj djeci obezbijedimo siguran, ugodan i lijep život u našem malom ali lijepom gradiću.

Alma i Azra su bile naše sestre, naše kćeri i kćeri ovoga grada.

Mi Azru i Almu vratiti ne možemo ali možemo učiniti sve da naša žive Azre i Alme, Antonele i Marije ne dožive njihovu sudbinu.

Možemo i moramo učiniti sve da naša čestita omladina odraste u korisne i poštene ljude koji će štiti ljudske živote i vrijednosti a ne ubijati ljude.

Država vrijedi onoliko koliko su djeca i mladi sretni u njoj. Društvo je dobro ukoliko su svi građani sigurni i ako imaju povjerenje u policiju, tužilaštvo, sudstvo, ljekare, općinsku administraciju. Kada se u društvu raširi nepovjerenje prema spomenutim i kada građani počnu vjerovati da se sve može riješiti davanjem mita, tada zakon počinje vrijediti samo za sirotinju. A tada život čovjeka prestane vrijediti.

Zato ovdje i sada upućujemo apel i zahtjeve svim građanima Novog Travnika:

● Da poštujemo saobraćajne propise

● Da prijavimo svaki saobraćajni prekršaj

● Da prestanemo davati mito

● Da prijavimo javne službenike koji primaju mito

● Da prelazimo ulicu na pješačkom prelazu…

● I na kraju, da napokon prestanemo koristiti termine gornji i donji dio grada

Zatim upućujemo zahtjeve općini sa njenim službama te MUP-u i njihovim službama:

● Da se postave ležeći policajci ne mjestima gdje djeca prelaze ulicu na putu do škole

● Da se postave patrole na mjestima gdje djeca i roditelji prelaze cestu kada dolaze i
odlaze iz škole.

● Redovne i česte kontrole ugostiteljskih objekata i sportskih kladionica, te da se iste udalje iz djelokruga škola

● Video nadzor na mjestima sa frekventnim saobraćajem

● Riješiti problem kružnog toka na ulazu u grad (kod Elektroprivrede)

● Trotoare koje često koriste veće grupe djece i građana zaštiti velikim betonskim stubovima

● Kamera sa radarom na magistralnom putu pored škole na Vodovodu

Od nadležnih organa tražimo da daju rokove za ispunjavanje navedenih zahtjeva.

A od vas dragi sugrađani i sugrađanke očekujemo ispunjenje traženih zahtjeva i poštovanje pomenutih kodeksa.

Neka nam se više nikada ne ponove ovakve tragedije i neka nam ovo bude pouka i velika lekcija.

Zahvaljujemo se svima vama koji ste na na ovaj način odali priznanje žrtvama ovog tragičnog događaja i iskazali spremnost da zajedno našoj djeci osiguramo prosperitetniju budućnost.

Želimo se u ime porodica čiji su najmiliji nastradali u ovoj nesreći zahvaliti svim građanima Novog Travnika jer su svi bez obzira na vjeroispovijest iskazali maksimalnu saosjećajnost sa porodicama nastradalih. Jedno veliko hvala svima.

Iz Novog Travnika je poslana važna poruka suživota, medjusobno uvažavanja i tolerancije.

Neka ovo bude početak jednog boljeg i kvalitetnijeg suživota, poštovanja drugog i drugačijeg i neka granice ovog grada budu brda koja ga okružuju a ne ulice kojima se krećemo.