U Hrvatskoj bolnici “Dr.fra Mato Nikolić” u Novoj Biloj danas je obilježen Svjetski dan borbe protiv dijabetesa.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa je podizanje svijesti javnosti o problemu dijabetičara, kao i promocija zdrave ishrane i više fizičke aktivnosti.
U okviru akcije vršeno je mjerenje šećera u krvi, mjerenje krvnog pritiska i izračunavanje indeksa tjelesne mase. Tokom trajanja akcije promovisana je zdrava ishrana i vršena edukacija za redukcionu dijetu.
Uz stručnu prezentaciju, građani su dobili korisne savjete i preporuke šta činiti ukoliko boluju od dijabetesa, a podijeljen je i propagandni materijal iz kojeg takođe mogu saznati više o ovoj bolesti, kazala je za naš portal dr.Mirjana Mađar Zec, dijabetolog i dr.interne medicine.
Svjetski dan dijabetesa je prvi put obilježen 1991. godine s ciljem podizanja svijesti o dijabetesu: uzrocima, prevenciji i katastrofalnom efektu na ljudske živote i zdravstvene sisteme širom svijeta. Utemeljila ga je Internacionaina dijabetes federacija (IDF), a obilježava se 14. novembra/ studenog na rođendan Fredericka Bantinga, čiji je rad sa Charlesom Bestom doveo do otkrića inzulina davne 1921. godine.
