Ovo je priča jedne Semire, Novotravničanke, djevojke koja se cijeli život bavi sportom i koja je svoju svakodnevnicu i proračun htjela ispuniti i poboljšati sezonskim poslom na Jadranu. Semira nosi jako loša iskustva, koja je jutros podijelila sa slušateljima Drukčijeg radija.
Posao pomoćnog radnika u kuhinji dogovorila sam već u veljači, prema dogovoru otišla sam u četvrtom mjesecu kako bi sredili papire u vezi ugovora i kako bi se prijavila kao strani radnik. Već tada sam primjetila kako na Ugovoru stoji iznos plaće od 4.500 kuna iako su mi obećali da će mi plaća za 8 sati radnog vremena sa svim bonusima iznositi 6.000 kuna, ispričala je na početku razgovora.
Smještaj, hrana, uplaćeni radni doprinosi, dobre gazde … Hmm, pomislili bi posao iz snova, zar ne?
Na sezonu sam otišla sredinom lipnja i počela raditi. Međutim, umjesto osam radnih sati u prosjeku sam radila od 15 do 16 sati.. U početku sam šutila i radila, ali nakon deset dana sam pitala u čemu je problem budući da je dogovor bio drugačiji. Uvijerili su me kako im nedostaje radnika te da pišu sate i da će mi platiti i prekovremeni rad, kazala je Semira pa nastavila:
Nakon mjesec dana rada domaćim radnicima stigla je plaća, međutim moje nije bilo. Nudili su mi novce koje sam odbijala budući da sam htjela svoju plaću. I onda su me iz dana u dan zavlačili s pričom bit će sutra. To sutra, vuklo se deset dana nakon kojih mi je vlasnik rekao kako su mi uplatili novac na banku. Otišla sam na banku, a na računu je bilo 2.830 kuna, mislila sam minimalac i neko pokriće.
Semira se nadala kako će sve biti uredu i da će je gazda isplatiti prema dogovoru.
Naravno otišla sam i pitala gazdu što je s ostatkom novca. Objasnili su mi kako oni na koncu sezone, u rujnu, kad sve zbroje i oduzmu, isplaćuju ostatak. Bilo mi je sumnjivo, ali sam vjerovala, rekla je razočarana Semira.
Nakon četrdeset dana rada bez i jednog slobodnog dana s 2.830 kuna Semira je tražila prekid ugovora o suradnji.
Tada su mi počeli praviti probleme, nisu me htjeli odjaviti zbog troškova, tri dana sam čekla na papire, a sve do nedavno sam čekala da mi ispalati ostatak moje zarađene plaće. Novac sam dobila, međutim jako puno su mi odbili za mnogo toga što možete vidjeti na dokumentaciji koju sam dostavila, zaključila je za kraj.
Ali tu priča ne staje, Samira se požalila da u zadnje vrijeme dobiva i prijetnje od vlasnika upućene njoj i njezinoj majci.

